Чернігівський історичний музей ім.В.В.Тарновського - Чернігів для туриста
П`ятниця, 20-Січень-2017, 11.49.00
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Логін:
Пароль:
Розділи новин
Музеї [31]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » Статті » Музеї Чернігівщини » Музеї

Bookmark and Share

Чернігівський історичний музей ім.В.В.Тарновського
Чернігівський історичний музейЧернігівський історичний музей ім. В.В.Тарновського заснований у 1896 р. Носить ім’я Василя Васильовича Тарновського (1838–1899) – представника відомого українського старшинсько-козацького роду, мецената, колекціонера, громадського діяча, який своє життя присвятив збиранню пам’яток історії і культури українського народу, сформував унікальну колекцію, неповторність якій надавали пам’ятки козацької доби. Так само унікальною була його Шевченкіана, яка нині зосереджена в Києві.

Сьогодні Чернігівський історичний музей ім. В.В.Тарновського – один з провідних музеїв України. Його зібрання нараховує понад 190 тис. одиниць збереження.

Виняткову наукову і культурну цінність має колекція речових і документальних пам’яток ХVІІ–ХVІІІ ст., зібрана переважно В.В. Тарновським. Вона представлена зброєю, військовим спорядженням, побутовими і культовими речами, пов’язаними з іменами І.Мазепи, С.Палія, П.Полуботка, В.Дуніна-Борковського, Л.Барановича, І.Максимовича, Д.Ростовського (Д.Туптала); родинними архівами Забіл, Милорадовичів, Полетик, Шихуцьких, архівами судових установ, магістратів, ратуш тощо. В музеї зберігається 156 гетьманських універсалів в оригіналах і копіях ХVІІІ ст. Колекція кириличних стародруків репрезентує продукцію 21 друкарні України, Росії, Литви, Німеччини. Маємо 2 примірники "Острозької біблії”, 28 видань Чернігівської друкарні, в т.ч. перше чернігівське видання – "Перло многоценное” К.Ставровецького Транквіліона; 53 "Євангелія” в коштовних оправах, виготовлених ювелірами України, Росії, Західної Європи. Цікаві відомості про громадське і культурне життя ХІХ – початку ХХ ст. дають архіви Тарновських, Ганни Барвінок і П.Куліша, Л.Глібова, О.Коваленка, І.Нечуя-Левицького, І.Шрага. Безцінними реліквіями є два автографи Т.Г.Шевченка – в альбомі "Качанівка” і на "Кобзарі”, подарованому Г.Честахівському, 3 листи М.В.Гоголя до Тарновського-старшого, срібний вінок, який був покладений на могилу П.Куліша І.Пулюєм.

Численні документи, фотографії, нагороди, зразки продукції, побутові речі, військова зброя відображають найважливіші події, діяльність політичних партій і громадських організацій, розвиток економіки і культурне життя Чернігівщини ХХ ст., розповідають про відомих уродженців краю.

Цікава етнографічна колекція дала можливість створити в 1978 р. відділ народного декоративного мистецтва Чернігівщини. В його експозиції були широко представлені не тільки традиційні народні мистецтва – вишивка, ткацтво, костюм, гончарство, різьблення на дереві, але й гаптування, вишивка бісером, вишивка козацької старшини (т.зв. окрайки) ХVІІ–ХVIІІ ст., а також твори сучасних майстрів і підприємств. На жаль, у 2006 році відділ, що розміщувався у приміщенні Катерининської церкви, був ліквідований, а споруда передана релігійній громаді.

Історична експозиція музею розташована в пам’ятці архітектури початку ХІХ ст. Вона знайомить відвідувачів з історією краю від часів палеоліту до кінця ХХ ст. Працюють тимчасові та дві постійні виставки "Чернігів на зрізі століть” і "Чернігівці – видатні діячі науки і культури ХХ століття”.

На особливу увагу заслуговують давньоруські ювелірні вироби і прикраси, скарб давньоруських гривень чернігівського типу, дерев’яний колодязь Х ст., портрет Б.Хмельницького ХVІІ ст., коштовна шата кіота Іллінської Божої Матері ХVІІ ст., авторська модель пам’ятника Б.Хмельницькому роботи М.Мікешина, гармата, яку козаки, за переказами, взяли як трофей у битві під Жовтими Водами, пернач і срібна чарочка С.Палія, кухоль з гербом І.Мазепи, мініатюра з портретом Гоголя, зроблена на зрізі кістки мамонта, панно з гербами губернії і повітових міст, малюнки, фотографії, листи з Соловків, особисті речі М.Вороного, Б.Пилипенка, М.Черняка, родини Могилянських, комплекси речових і документальних пам’яток, присвячені льотчикам-космонавтам – вихованцям Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків.

В музеї працює лекторій "на колесах” "Дорогами рідного краю” – подорожі вихідного дня, що пролягають Чернігівською, Київською, Полтавською, Сумською, Гомельською областями. За попереднім замовленням проводяться екскурсії англійською та німецькою мовами.

Адреса музею: м. Чернігів, вул. Горького, 4.
Телефон: (0462) 676–650, 608–678.
E-mail:muzeumtarn@cg.ukrtel.net
Музей працює з 9-00 до 17-00.
Вихідний – четвер.
Категорія: Музеї | Додав: chernigovec (15-Липень-2009)
Переглядів: 4081 | Теги: музей Тарновського, історичний музей | Рейтинг: 5.0/7
Всього коментарів: 0
avatar