У Чернігові завершив свою роботу Міжрегіональний Музейний форум - 16 Травня 2012 – Чернігів для туриста
Понеділок, 05-Грудень-2016, 18.34.26
Вітаю Вас Гість | RSS
Форма входу
Логін:
Пароль:
Розділи новин
Анонси подій [222]
Всеукраїнські заходи [96]
Туристические отчеты [23]
Виставкова діяльність [81]
Знаменні дати [67]
Конкурси, змагання [48]
Новини турбізнесу [496]
Новини Євро 2012 [80]
Події міста [215]
Регіональні заходи [215]
Церкви Чернігівщини [13]
Суспільство [83]
Сторінки історії [153]
Оголошення [66]
Реклама
Новости туризма
Останні статті
Мы Вконтакте
Посилання

Новое на форуме
Туристичні блоги
Фото Чернігівщини
Статистика

Яндекс.Метрика

Пошук
Головна » 2012 » Травень » 16 » У Чернігові завершив свою роботу Міжрегіональний Музейний форум
11.37.53
У Чернігові завершив свою роботу Міжрегіональний Музейний форум
15 травня в приміщенні Чернігівської обласної універсальної наукової бібліотеки імені В.Г. Короленка відкрився Міжрегіональний Музейний форум «Музеї у ХХІ столітті. Виклики часу. Шляхи модернізації».
Форум зібрав фахівців для обміну досвідом, обговорення актуальних проблем та перспектив розвитку музейної справи.

Вітаючи учасників форуму, заступник голови облдержадміністрації Віктор Тканко зазначив, що Україна має безцінну культурну спадщину, що становить невід’ємну частину пам’яті та історії українського народу. Зберегти надбання минулого, усі витвори нашого історичного буття, аби передати їх майбутнім поколінням – це висока і благородна місія, яка покладається сьогодні на музеї та заповідники.

Знаковим є те, що 2012 рік за ініціативою Президента України Віктора Януковича проголошено Роком культури і відродження музеїв.

Віктор Тканко наголосив, що обласна державна адміністрація приділяє значну увагу підтримці та розвитку музейної галузі. Зокрема, проблеми та перспективи діяльності музейних закладів двічі виносилися на розгляд Громадської гуманітарної ради, створеної при голові облдержадміністрації.

Протягом п’яти останніх років одним з пріоритетних напрямків роботи облдержадміністрації було музейне будівництво, збереження і розвиток музейної мережі. Прикладом масштабних інвестиційних проектів в області є розбудова об’єктів Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця», меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут», музейно-меморіального комплексу партизанської слави «Лісоград», історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч».

Спільно з Міністерством культури України вирішується питання щодо створення філії архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», заповідника «Садиба Лизогубів» у селищі Седнів Чернігівського району.На виконання Указу Президента України «Про заходи у зв'язку з 70-ми роковинами Корюківської трагедії» у 2013 році планується урочисто відкрити музейно-меморіальний комплекс пам'яті жителів населених пунктів України, знищених фашистськими окупантами.

„Прагнення зберігати і примножувати власну культурно-духовну спадщину свідчить про високий рівень будь-якої нації, тому наше завдання на сучасному етапі – відтворити музейний простір, через який всі здобутки поколінь стануть доступними кожному громадянину нашої держави”, - підкреслив заступник голови облдержадміністрації.

Користуючись нагодою, що форум проходить напередодні Міжнародного дня музеїв, Віктор Тканко привітав присутніх з професійним святом, побажав успіхів у справі збереження духовних скарбів українського народу та вручив відзнаки облдержадміністрації кращим працівникам музейної справи.

Начальник головного управління культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації Сергій Мойсієнко ознайомив присутніх з концепцією Програми розвитку музейної справи в Чернігівській області на 2013–2017 роки, якою, зокрема, передбачається покращення матеріально-технічної бази, створення належних умов для зберігання предметів державної частини Музейного фонду України, удосконалення системи обліку музейних предметів тощо. Він також презентував обласну акцію «Відреставруй експонат».

Про механізми співпраці шкіл і музеїв йшлося у виступі начальника управління освіти і науки облдержадміністрації Анатолія Заліського. За його словами, в закладах освіти області діє 114 музеїв різних профілів. Найбільше серед них - історико-краєзнавчих та військово-історичних музеїв. 25-м – присвоєно почесне звання „Зразковий музей”. Також створено 136 музейних кімнат. Завдяки музейній роботі значно зростає зацікавленість школярів історичним минулим Чернігівщини.

У рамках форуму між головним управлінням культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації та управлінням освіти і науки облдержадміністрації було підписано угоду про співпрацю.

Серед доповідачів були й представники державних та громадських організацій.
Зокрема, Оксана Мельничук, завідуюча відділом культурної політики Національного інституту стратегічних досліджень при Президентові України, презентувала концепцію програми, у якій музеї відіграють важливу роль у стратегії розвитку гуманітарної сфери України.

На проблематиці взаємодії громадських інституцій і музеїв, зокрема, їхню співпрацю, поділився Владислав Піоро, голова правління громадської організації «Український центр розвитку музейної справи».

Учасники форуму звернули увагу на те, що музейна справа апріорі не може бути високоприбутковим бізнесом, який може значно покращити матеріальне та технічне забезпечення установ але значною мірою впливатиме на цей показник інноваційні форми менеджменту що впроваджуються у музейних установах.

За словами Сергія Лаєвського, директора Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В. Тарновського, еволюція головних музейних засад від музею-сховища до музею – володаря інформації, музею – території спілкування, від пасивного споглядання до безпосередньої участі відбувається завдяки музейним співробітникам. І сьогодні важливо, щоб вони були готові до таких перемін, звісно якщо не бажають, щоб їхній музей залишився на узбіччі.В запасі у Чернігівського історичного музею ім. В.В. Тарновського є чимало цікавих напрацювань. Це і мандруючий музейний лекторій "Дорогами рідного краю” "від музею – до музею”, і есе "Мовою речей”, присвячені окремим подіям та речам-символам свого часу, і створенні у співпраці з обласною державною телерадіокомпанією та міським телебаченням сюжети циклів "З історії одного експоната” і "Невідомий Чернігів” тощо.

Тож, еволюційні трансформації відбуваються практично у кожному музейному закладі області.

"Поява в ХХ столітті нових видів мистецтва – об’єктів, інсталяцій, перформансів, медіа-мистецтва призвела до того, що класичний музейний простір, призначений перш за все для розвішування двовимірних творів на стінах і розміщення тривимірної скульптури, кардинально змінює свій вигляд" - акцентувала директор Чернігівського обласного художнього музею ім. Григорія Галагана Ірина Ральченко.
Саме тому художній музей запровадив нові форми і методи роботи, які вкладаються у нову парадигму діяльності музеїв, закладену в установчих документах Міжнародної ради музеїв (ІКОМ), де акцент робиться на отримання відвідувачами естетичного задоволення замість прилучення їх до надбань культурної спадщини, як це визначено в Законі України «Про музеї та музейну справу». Таким чином, художній музей сформулював нову місію, яка звучить як «Збереження, знайомство, задоволення» і відповідно до якої з`явились і діють такі інноваційні проекти як «Музичні зустрічі у музеї», «Драматичний простір художнього музею», «Ніч у художньому музеї» та «Музейний кінозал», який з’явився нещодавно.

Слід зазначити, що у музейній практиці Чернігівщини активно використовуються і такі нові інтерактивні заходи як майстер-класи за участю відомих майстрів.

Про нові форми популяризації музейної діяльності торкнулась у своїй доповіді Наталія Реброва, генеральний директор Національного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця». Насамперед великою зацікавленістю серед молоді є проведення фотосесій та церемонії одружень у Палаці Розумовського та на Цитаделі Батуринської фортеці.У своїй доповіді про необхідність більшої взаємодії між музейними закладами з метою підвищення кваліфікації співробітників зокрема звернула увагу Надія Капустіна, директор Дніпропетровського національного історичного музею імені Д.І. Яворницького. Раз на три роки Дніпропетровщина гостинно приймає своїх колег на Всеукраїнський музейний фестиваль. Музеї Чернігівщини неодноразово брали участь та перемагали в деяких номінаціях музейного фестивалю.

Не обійшло уваги й питання меценатства та підтримки музеїв та музейної роботи зокрема. Традиційно, протягом останніх століть музеї мали своїх меценатів під патронатом яких музейна спадщина не тільки зберігалась але й примножувалась.

Про такі можливості всім присутнім розповіла Олеся Островська-Люта, керівник програм і проектів Фонду Ріната Ахметова «Розвиток України». Фонд вже не перший рік активно підтримує інноваційні проекти та інші програми музейної діяльності.

Важливим моментом до життя музейних закладів є залучення молоді. В цьому впевнений Олександр Коваленко, голова Чернігівського осередку Національної спілки краєзнавців України, який розповідав про співпраця музеїв з Національною спілкою краєзнавців України та Інститутом історії, етнології та правознавства імені О.М.Лазаревського.

Перший міжрегіональний музейний форум – це перший крок на шляху створення єдиного, побудованого на спільних інтересах збереження та популяризації національної культурної спадщини музейного простору Чернігівщини.

В рамках Форуму були відзначені та нагороджені працівники музейної справи.
За сумлінну працю, високий професіоналізм, особистий внесок у збереження пам’яток національної культурної спадщини, розвиток музейної справи та з нагоди Міжнародного дня музеїв Почесною грамотою обласної державної адміністрації були нагороджені:

Горох Микола Володимирович - науковий співробітник Чернігівського обласного історичного музею імені В.В.Тарновського;
Кіяшко Любов Григорівна - заступник генерального директора з наукової роботи Національного історико-культурного заповідника „Гетьманська столиця”;
Реброва Наталія Борисівна - генеральний директор Національного історико-культурного заповідника „Гетьманська столиця”;
Тереха Микола Іванович - завідувач відділом „Цитадель” Національного історико-культурного заповідника „Гетьманська столиця”.

Оголошено Подяки голови обласної державної адміністрації:
Бібік Ніні Михайлівна - завідуючій відділом науково-дослідної роботи Чернігівського обласного художнього музею імені Григорія Галагана;
Блакитному Максиму Михайловичу - ученому секретарю Чернігівського обласного історичного музею імені В.В.Тарновського;
Ларіоновій Любові Пилипівні - старшому науковому співробітнику Чернігівського обласного історичного музею імені В.В.Тарновського;
Населевцю Євгену Володимировичу - науковому співробітнику Чернігівського обласного історичного музею імені В.В.Тарновського;
Ситому Ігорю Михайловичу - старшому науковому співробітнику Чернігівського обласного історичного музею імені В.В.Тарновського;
Шаполову Ігорю Анатолійовичу - художнику-реставратору Чернігівського обласного художнього музею імені Григорія Галагана;
Шульзі Катерині Григорівні - завідуючій відділом науково-освітньої роботи Чернігівського обласного художнього музею імені Григорія Галагана.

А також:
- Громадській організації „Український центр розвитку музейної справи”, м.Київ;
- комунальному закладу „Дніпропетровський національний історичний музей імені Д.І.Яворницького” Дніпропетровської обласної ради.

Почесною грамотою обласної ради за сумлінну працю, особистий внесок у розвиток музейної справи та з нагоди Міжнародного дня музеїв були нагороджені:
Плитник Оксана Миколаївна - заступник директора з наукової роботи Сосницького літературно-меморіального музею О.П. Довженка;
Арендар Ганна Петрівна – головний зберігач фондів Чернігівського обласного історичного музею ім. В.В.Тарновського.

Окрім того, за сумлінну працю, особистий внесок у розвиток музейної справи та з нагоди Міжнародного дня музеїв Почесною грамотою головного управління культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації нагороджено Заліського Сергія Володимировича - директора історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч». За багаторічну плідну роботу по популяризації колекцій і діяльності музеїв Чернігівської області, створення циклу програм «Історія одного експоната», «Телемандри» та з нагоди Міжнародного дня музеїв була оголошена Подяка головного управління культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації Миргородській Тетяні Алімівні – редактору Чернігівської обласної державної телерадіокомпанії «Сівер-центр».

РЕЗОЛЮЦІЯ
Міжрегіонального музейного форуму "Музеї у ХХІ столітті. Виклики часу. Шляхи модернізації”


Учасники міжрегіонального музейного форуму "Музеї у ХХІ столітті. Виклики часу. Шляхи модернізації”, обговоривши широке коло питань, пов’язаних із засадами і практикою діяльності музеїв, їхнім місцем і роллю в житті суспільства, перспективами розвитку в умовах світу, що стрімко змінюється, дійшли наступних висновків.
Музеї належить до державотворчих чинників, оскільки безпосередньо, можливо, як жодна інша інституція, забезпечують реалізацію ст. 11 Конституції України щодо консолідації та розвитку української нації, її історичної свідомості, традицій і культури, а також розвитку культурної, мовної та релігійної самобутності всіх корінних народів і національних меншин України. Музеї відіграють важливу роль у формуванні і популяризації національної ідеї, історичної пам’яті, вихованні почуття патріотизму, єдності поколінь. Музейна справа, сприяючи туристичній діяльності, належить до важливих економічних чинників і може бути основою успішного розвитку окремих територій і громад. Про усвідомлення на рівні держави високої місії і значення музеїв, свідчить і те, що 2012 рік Президентом України оголошений Роком відродження музеїв.
Роль музеїв як зберігача, дослідника і популяризатора безцінного історико-культурного надбання, володаря та інтерпретатора історичних джерел багатократно зростає в умовах інформаційного суспільства. А справжність, оригінальність музейних зібрань впливає не лише на розум, а й на почуття людини, формуючи високодуховну особистість.
Намагаючись відповідати викликам суспільства, йти в ногу з часом, переважна більшість музейних установ шукає нові, сучасні форми роботи. Проте існує чимало як об’єктивних, так і суб’єктивних чинників на рівні держави, регіону або конкретного музею, які гальмують рух уперед, тримають у полоні старих стереотипів і форм. Одним з них є не сформованість музейної спільноти, відсутність спільних дій, певною мірою пасивність музейних працівників.
Проведення форуму засвідчило, що і музеї, і суспільство, і органи влади Чернігівської області усвідомлюють необхідність йти в річищі світової практики щодо розвитку культурних мереж, консолідації культурних ресурсів і забезпечення доступу до цих ресурсів усіх зацікавлених учасників.
Учасники міжрегіонального музейного форуму "Музеї у ХХІ столітті. Виклики часу. Шляхи модернізації” вирішили:
1. Сприяти формуванню єдиного музейного простору Чернігівщини та України:
1.1. Створити асоціацію музейників Чернігівщини.
1.2. Вважати доцільним створення Музейної ради при головному управлінні культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації.
1.3. Створити в рамках електронного ресурсу головного управління культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації музейний портал Чернігівщини, залучивши до його орбіти музеї всіх форм власності і підпорядкування.
1.4. Продовжити практику проведення музейних форумів.

2. Погодитися із запропонованою головним управлінням культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації концепцією Програми розвитку музейної справи у Чернігівській області на 2013–2017 роки:
2.1. Звернути особливу увагу на необхідність фінансового і матеріального забезпечення заходів Програми.
2.2. Визнати нагальну необхідність створення в Чернігівській області реставраційної служби.
2.3. Рекомендувати кожному музеєві розробити власну програму розвитку на найближчу та довготермінову перспективу.

3. Звернути увагу музейних працівників на необхідність більшої інтегрованості у життя територіальної громади:
3.1. Вважати одним з найголовніших завдань кожного музею створити навколо себе культурне середовище, стати незамінним чинником гуманітарної складової свого регіону.
3.2. Створювати при музеях ради опікунів, друзів музею, громадські ради тощо, які б обстоювали інтереси музею та допомагали йому у вирішенні статутних завдань.
3.3. Рекомендувати укласти на рівні районів, міст і окремих установ договори про співпрацю музеїв і закладів освіти і науки.
3.4. Проводити більш активну політику щодо популяризації своїх установ, використовуючи задля цього всі доступні друковані та електронні ЗМІ, електронні ресурси.

4. Звернути увагу органів влади і місцевого самоврядування на необхідність зміни ставлення до музеїв від споживацького до партнерського, вважати музеї обличчям міста, села, селища, району, області:
4.1. Надавати музеям всіляку підтримку і допомогу у захищенні їхніх прав на майно і земельні ділянки.
4.2. Затвердити перелік платних послуг, які можуть надаватися музеями Чернігівщини.

5. Порушити клопотання перед Міністерством культури України щодо необхідності усунення факторів, які гальмують модернізацію музейної галузі України, зокрема:
5.1. Неузгодженість законів, що регламентують діяльність музеїв, наприклад: "Про музеї та музейну справу” і "Про національний архівний фонд” тощо.
5.2. Відсутність пільг для комунальних музеїв, які зберігають предмети державної частини Музейного фонду України та розміщені у приміщеннях, що є державною власністю.
5.3. Відсутність нормативно-правової бази для музеїв, що працюють на громадських засадах (не комунальних і недержавних музеїв).
5.4. Відсутність стандартів та Державного електронного каталогу музейних цінностей, науково-дослідного центру музейної справи.
5.5. Соціальна незахищеність музейних працівників, яка полягає не так у невисокій зарплаті, як в обмеженнях щодо надбавок і доплат у музеях, що не мають статусу національного; відсутності у бюджетах передбачених законом коштів на матеріальні допомоги і грошову винагороду; ліквідації статусу соціально значущої установи; встановленні доплати за стаж не всім категоріям музейних працівників.

6. Оприлюднити рішення Міжрегіонального музейного форуму Музеї у ХХІ столітті. Виклики часу. Шляхи модернізації” на інтернет-порталі "Музейний простір України”.
Доручити членам оргкомітету підготувати звернення до музейних працівників України про підтримку рішень форуму, проведення регіональних зібрань і клопотання перед Міністерством культури України про проведення у 2013 році Всеукраїнського музейного форуму.

Категорія: Події міста | Переглядів: 636 | Додав: chernigovec | Теги: Сергій Мойсієнко, Сергій Лаєвський, музейний форум, Чернігів | Рейтинг: 0.0/0
Новости по теме: Вічна пам'ять Героям Чернігівщини. Відео
Программа открытия туристического сезона 2015 в Чернигове
Обговорено перспективи розвитку туризму в Україні і на Чернігівщині під час війни на Донбасі
В Чернигове обсудят угрозы и перспективы развития туризма в условиях военной агрессии РФ
В художньому музеї відбувся благодійний концерт на підтримку української армії
Чернігівщина вшанувала 97-у річницю бою під Крутами. Фоторепортаж
План заходів з нагоди відзначення 97-ї річниці бою під Крутами
29 січня - всі у Крути
Сегодня Сосницкий литературно-мемориальный музей А. П. Довженко празднует свое 55-ти летие
Загадочная Черниговщина: от Сновянки до Мезина. Фоторепортаж
Верховная Рада Украины хочет изменить существующий закон о туризме
В Киеве состоялись сборы Черниговского землячества 2015
У Чернігівському історичному музеї відкрилася нова експозиція про бійців АТО
Гетманская столица приглашает на Рождество в Батурин
На Різдво у Чернігові відкриється фестиваль «Чернігівська коляда - 2015»
Погода, Новости, загрузка...
Всього коментарів: 0
avatar